Český úspěch na výstavě Expo 2010

Autor: Módní Blog

Plody české civilizace na Expo 2010 Češi vyrukovali s expozicí Plody civilizace a podle francouzské organizace byl jediným kreativnějším pavilonem jen slovinský. Generální komisař české expozice se nechal slyšet, že stříbrná…

Plody české civilizace na Expo 2010

Češi vyrukovali s expozicí Plody civilizace a podle francouzské organizace byl jediným kreativnějším pavilonem jen slovinský. Generální komisař české expozice se nechal slyšet, že stříbrná medaile za kreativitu je dokladem českého úspěchu v Šanghaji a že se tak podařilo představit Českou republiku jako zemi, kam proudí různé myšlenky, kultury a technologie, a její obyvatele jako národ, který z nich typickou kreativitou vytváří skutečné Plody civilizace.

Puky a emoce

Český pavilon reprezentoval na Expo 2010 v Šanghaji Českou republiku jako moderní zemi a nabídl návštěvníkům ochutnávku české kultury, historie i uměleckého ducha. Čistěbílý pavilon byl pokryt tisíci puky a expozici tvořilo 22 velkých bílých kostek s artefakty umělců. Mezi ně patřily technologické zážitky i designová překvapení a cílem bylo vyvolávat v návštěvnících emoce. Že je skladba expozice povedená, se ukázalo ještě před zahájením výstavy. Deník Hongkong Daily tehdy zařadil český pavilon mezi pět nejlepších, čímž mu udělal velmi dobrou reklamu a pomohl k vysoké návštěvnosti.

České divy a zlatá slza, české Expo 2010

Mezi hlavní lákadla české výstavy na Expo 2010 patřily reliéfy zpod sochy Jana Nepomuckého přivezené z Karlova mostu, nebo kaleidoskop představující české divy. Největší úspěch však u návštěvníků zaznamenala obří zlatá slza. Ta byla sice ve skutečnosti vyrobena z hliníku a dodatečně pozlacena, na atraktivnosti jí to ovšem neubralo. Emoce lidí prohlížejících si zlatou slzu navíc snímal počítač, který byl schopný po vyhodnocení výsledků vyrobit jednotlivým návštěvníkům osobní vůni.