Tabulka velikostí – jakou zvolit?

Nákup módy a obuvy přes internet zažívá v posledníchletech obrovský rozmach. Spolu se zjednodušením, zlevněním a úsporou času je však nutné vzít v úvahu i úskalí, ta představuje především problém s výběrem správné a padnoucí velikosti vašich bot, trička, kalhot nebo čehokoliv jiného co nakupujete. Přinášíme vám přehledné tabulky velikostí všeho co si můžete přes internet zakoupit, abyste svoji správnou velikost díky tabulkámtrefili hned na poprvé.

Případně můžeme využít další možnosti dělení tabulek velikostí podle pohlaví. Pánské i dámskévelikosti se zpravidla liší, přestože jsou označovány stejným číslem nebo písmenem.

Tip: Pokud nakupujete zboží na internetu, vyplatí se volit eshopy s možnostívýměny zboží zdarma nebo takové obchody, které nabízejí dopravu a vrácení objednávky bez dalšího poplatku.

Něco málo o velikostí oděvů a obuvi…

Velikost oblečení a botou jsou uváděny všude na světě (obvykle na lístečku, který je uoděvu pevně přidělaný), v každé zemi nebo v každém regionu však každé číslo znamená jinou velikost. V našich podmínkách využíváme obvykle velikosti typické pro kontinentální Evropu (EU), můžeme se však často setkat i s uvádením velikostí pro Velkou Británii (UK) nebo USA (US). Obzvláště pak při nákupu v zahraničních eshopech je třeba na to dávat pozor.

Nakupování na internetu je dnes již naprosto běžnou záležitostí, která je součástí našich životů. Na e-shopu nakoupí alespoň jednou za měsíc přes 70 % Čechů a ušetří si tak čas, nervy a leckdy i peníze. Kamenné obchody se pomalu stávají historií a střídají je webové stránky, které nemají otevírací dobu. Nejčastěji na internetu objednáváme potraviny, elektroniku a oblečení. Výběr potravin máme obvykle v malíku a na elektroniku nalezneme rozličné recenze, které nám s výběrem mohou pomoci. Problém nastává pří výběru virtuálního oblečení. 

Důvodem je komplikované číslování oděvů, které je doslova španělskou vesnicí. Úskalí nastává v okamžiku, kdy zákazník narazí na mnoho různých systémů číslování. Někde se objevují anglické míry, jinde evropské číslování, americké velikosti či další metriky. Velikosti oblečení se tak navíc liší jen o pouhé jednotky. V momentě, kdy má zákazník vložit tu správnou velikost produktu do nákupního košíku, tak může snadno sáhnout vedle a koupit si módní kousek jiné velikosti, nežli původně zamýšlel. Nenechte se ale zastrašit a pojďme se podívat, jak na to.   

Jak to celé začalo aneb nástup konfekce

Nápad číslovat oblečení se objevil na přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Dříve bylo krejčovské řemeslo vykonáváno ručně a na míru dle přání každého zákazníka. Za dob napoleonské války byla ale zvýšená poptávka po pánských uniformách a švadlenky nestačily tak rychle sbírat konkrétní míry vojáků a šít. Zrodil se nápad, že by mohl být vytvořen set uniforem, který by odpovídal průměrné postavě vojáka. 

Zjistilo se, že masová produkce funguje a postupně začala nabývat na síle. O pouhé století později již bylo naprosto normální koupit si jakýkoliv hotový produkt ve specializovaném obchodě a dnes je zakázkové šití na míru spíše využíváno pro slavnostnější příležitosti. Raději zamíří běžný konzument do nákupních center, kde jsou produkty cenově dostupnější a k dostání ihned. Pokusy o stále dokonalejší soustavu metrik bohužel vedly k jedinému, aktuálně není jednotný systém, který by se užíval po celém světě.   

Jaké typy konfekčních velikostní existují

Pro značení velikosti oděvů se užívá nejčastěji písmenný a číselný kód. Ten odpovídá parametrům té části těla, pro které je oblečení určeno. Problém však je, že se v zásadě můžeme setkat dokonce s osmi takovými základními metrikami.  

1) Evropské velikosti.  Ty u nás v obchodech nalezneme nejčastěji, jsou tradičně užívané v celé kontinentální Evropě a značí se písmeny EUR.  

2) Anglické velikosti. Nejvíce se vyskytují na značkách oděvů ve Velké Británii a Irsku, ale v dnešní globální době je můžeme obdobně jako další metriky, nalézt prakticky kdekoliv, i u nás v České republice. Jsou značené písmeny UK. 

3) Americké velikosti. Objevují se nejčastěji ve Spojených státech a Kanadě. Mají značku US.

4) Japonské velikosti. Užívají se v Číně a Japonsku. Mají značku JP. 

5) Francouzské, španělské a portugalské velikosti. Liší se v číslování. 

6) Německé a skandinávské velikosti. Také u nich dochází k odchylce v číslování. 

7) Italské velikosti. Jsou odlišné v číslování.

8) Mondo point. Jedná se o jednotku udávanou v milimetrech. 

Aby to nebylo tak snadné, velikosti jsou často i v rámci jednotlivých soustav a u jednotlivých obchodů nepřesné. Může se tak stát, že i když si koupíte velikost 36 v jednom obchodě, může se lišit u konkurence stejného číslování. Jelikož má každá z metrik trochu jiné hodnoty, pomoci s výběrem mohou různé převodní tabulky velikostí. 

Jak tedy na to? Výběr správné velikosti trička

Nejjednodušší a zároveň nejpřesnější variantou měření je vzít si své oblíbené tričko, jehož velikost preferujete. Výběr adekvátní velikosti trička začíná u správného měření a budeme proto potřebovat krejčovský metr, kterým zaznamenáte šířku a délku vybraného trička. 

Pro spolehlivější hodnoty měření je možné využít další osobu, která vám s měřením pomůže. Hodnota výšky nebo někde uváděné obdobné délky vypovídá o hodnotě mezi začátkem krční a koncem hrudní páteře. Šířka se měří v nejširším místě prsou. 

Délku rukávu měříme z vrcholu vnější strany paže až k zápěstí nebo dle požadované délky. V případě, že vás měří druhá osoba, tak se zaznamenává ve vzpřímené poloze a s rukou opřenou v bok. Délka rukávu by měla být dostatečně dlouhá a měla by přesahovat úroveň zápěstí. 

Jak vybrat velikost trička?

Tip: Nemáte pravítko ani krejčovský metr? Posloužit může obyčejný papír v tradičním formátu A4, jehož delší strana je dlouhá 30 centimetrů a kratší strana 21 centimetrů.

Gramáž trička

Dalším sledovaným parametrem je váha trička, respektive látky, ze které je tričko vyrobené. Obvykle je u pánských triček uváděná gramáž od 160 do 190 g/m2, u dámských triček se hodnota pohybuje od 150 do 180 g/m2 a u mikin okolo 320 g/m2. Obecně lze ale říci, že čím je gramáž nižší, tím je textil méně kvalitní. Důvodem je jeho následná větší náchylnost k poškození. Roli hraje také to, na jakou příležitost oděv hledáte. Trička s menší gramáží jsou více prodyšná a hodí se do teplého počasí nebo na sport. Naopak trička s vyšší gramáží lépe drží tvar a jsou obvykle reprezentativnějšího charakteru. 

Na základě rozměrů zaznamenaných krejčovským metrem můžete dle tabulky vybrat správnou velikost.

Tabulka dámských velikostí triček

VelikostVelikost EUVelikost USVelikost UKVáška (cm)Šířka (cm)
XS32-366-826439
S36-388-10465,543,5
M38-4010-1266746,5
L42-4414-16868,549,5
XL44-4816-18107052,5

Tabulka pánských velikostí triček

VelikostVelikost EUVelikost USVelikost UKVýška (cm)Šířka (cm)
S40766052
M42986452
L4411106655
XL4512116758
XXL4613127063

Výběr dobře padnoucích kalhot

Věnujte opět čas pečlivému přeměření. Nejdůležitějšími ukazateli jsou obvod pasu a délka nohavic. U správné délky kalhot by nohavice měly sahat až na zem. Ideálně by měly končit asi 1 centimetr nad podrážkou. Jejich délka se měří od rozkroku kalhot až k zemi, patě nebo kotníkům na základě vyhovující preferované délky.  

Obvod pasu je zaznamenáván v polovině mezi posledním žebrem a začátkem kyčelní kosti. Při měření je důležité nezatahovat břicho. Obvykle je obvod pasu nejužším místem. Obvod boků se měří přes nejširší místo vašich hýždí a přes kyčelní kosti.

Nehledě na vaše proporce by vám v kalhotách mělo být příjemně. Neměly by nikde odstávat, škrtit, ale ani se krčit nebo krabatit. Určitě se doporučuje v kalhotách se zkusit posadit, ale i projít. To, jak nám kalhoty sednou, hodnotíme zepředu, zezadu, ale i z boku.

Tabulka velikostí kalhot

Tip: Kalhoty nošením a praním ještě trochu povolí. Pokud jsou z bavlny, může se jednat až o 3 % původní velikosti. Vybírejte proto kalhoty tak, aby nebyly příliš těsné.

Jak je to s číslováním kalhot?

Na značce kalhot nacházíme čísla hned dvě. Máme-li například 36/28, tak první hodnota udává obvod pasu v palcích. Chceme-li tuto hodnotu přepočítat na centimetry, vynásobíme ji krát 2,54 a máme hodnotu 91 centimetrů. Druhé číslo za lomítkem udává délku nohavic, tedy 28 vynásobíme stejným číslem 2,54 a máme hodnotu délky nohavic 71 centimetrů. Často na značce kalhot nalezneme ve formátu W/L

Evropské číslování kalhot

V Evropě zůstává tradiční označení EU. To obvykle udává pouze jednu velikost, a to je obvod pasu. Je to dáno tím, že velikost konfekce dělí Evropani na standardní, prodlouženou a zkrácenou délku. Za konfekčně standardně vysoké ženy se v evropském prostředí chápe výška 170 cm. 176 cm a více je vedena jako prodloužená délka. 158 cm a méně je naopak vedeno jako zkrácená délka kalhot. U mužů se za standardní výšku postavy považuje 182 cm. Prodloužená velikost je určena pro osoby s výškou 194 cm a více. Zkrácená velikost nejlépe sedí mužům se vzrůstem okolo 170 cm. Pokud informace o výšce osoby není uvedena, předpokládáme standardní velikost

Italské číslování kalhot

Italské hodnoty jsou udávány v EU velikostech, tedy v centimetrech, ale střih bývá užší. Pokud tuto skutečnost bere výrobce na vědomí, uvádí navíc označení střihu jako Slim. 

Francouzské číslování kalhot

Francouzi se vzhledem ke svému specifickému číslování vymezují (francouzštináři vědí ) i proti tomu evropskému. Převodní tabulka je uvedena níže. 

Americké a Britské číslování

Veškeré velikosti jsou uváděny buď v palcích, viz výpočet násobený oproti tomu evropskému krát 2,54 nebo je značen tradičními písmeny XS až XXL. 

Tip: Velikosti kalhot se mohou lišit podle značky, výrobce, země původu, ale i střihu. Výhodné je proto kupovat již vyzkoušené druhy kalhot. Kombinací je totiž mnoho a společné standardy bohužel neexistují.

Druhy a střihy kalhot

Skinny fit – jsou velmi těsné, přiléhají ve stehnech i lýtkách, úzký bývá i lem kolem nohavic. Skvěle vypadají na štíhlých nohách a drobnější postavě. 

Straight fit – mají rovné nohavice. Obvykle jsou vypasované ve stehnech. Hodí se ke sportovní postavě. 

Bootcut fit – mají nohavice rozšířené od kolen. Doporučovány jsou korpulentnějším osobám, jelikož opticky zeštíhlují boky.

Classic fit – mají klasický rovný střih s vysokým pasem, ve spodní části nohavic mohou být mírně zúžené. Jsou vhodné pro ženy se širšími stehny.

Wide fit – jsou volné ve stehnech. Spodní část nohavic bývá s lehce zvýšeným pasem. Hodí se pro všechny tipy postav. Tyto kalhoty bývají velmi pohodlné na běžné nošení.

Převodní tabulka konfekčních velikostí kalhot pro dámy

Tabulka velikostí UK Tabulka velikostí EUTabulka velikostí USObvod boků Délka kalhotFrancieItálie
27/2834-36S66-6989- 933840
2938M70-7393-964042
30/3140M-L74-7797-1014244
32/3342L78-81102-1064446
3444XL82-85106-1104648
3646XL-XXL86-90110-1154850
3848XXL91-95115 - 1205052

Pánská tabulka s velikostmi kalhot

Tabulka velikostí UKTabulka velikostí EUTabulka velikostí USObvod bokůDélka kalhotFrancieItálie
29-3226-30S90-951064246
3230-32M95-1001084448
3432-36L100-1051144650
3436-38XL105-1101204852
36-4038-XXXL110-1151225054

Určení správné velikosti bot 

Změření velikosti chodidla je opět velmi jednoduché a budete znovu potřebovat pouze krejčovský metr.  Postavte se zády ke zdi a paty přitiskněte ke stěně. Pak jednoduše změřte délku od stěny až po konec vašeho chodidla a vezměte tu nejdelší míru až po značku, kam vám palec sahal. 

Při měření je důležité stát, protože jedině tak se chodidlo vyrovná do maximální délky. Dále doporučujeme měřit nohu v ponožkách, které budete tradičně v botách nosit. Měření je také lepší provádět odpoledne nebo večer. Chodidla jsou totiž po celodenní aktivitě více nateklá a velikost se v ranních a večerních hodnotách může lišit. 

K naměřené velikosti stélky je nutné ještě přičíst tzv. nadměrek, který je důležitý pro volný pohyb prstů při chůzi. Tradičně se přičítá 5 až 10 mm. Lišit se tato velikost může v závislosti na typu bot. Například u horolezeckých bot je volného prostoru méně, záměr těchto bot je nohu pevně obejmout. U dětských bot je naopak nadměrek větší a je nutné přičíst 10 až 15 mm. POZOR! Někteří prodejci ve svých tabulkách již počítají s nadměrkem. Pročtěte si proto konkrétní tabulku s hodnotami a ujistěte se, že počítáte velikost správně dle pokynů konkrétního e-shopu. 

tabulka velikostí bot

Evropské číslování bot

V západní a střední Evropě označuje délku obuvi. Najdeme jej pod označením obuvi EU nebo EUR. 

Anglické číslování bot

Opakem evropského číslování bot. Udává délku chodidla, nikoliv délku obuvi. Využívá značení UK.

Americké číslování bot

Vychází z britského číslování a stojí na stejném principu. Americké velikosti bot jsou označovány US. Orientační tabulku velikostí bot us, uk a eu naleznete níže.  

Tip: Podívejte se nejdříve, v jakém systému jsou míry konkrétního e-shopu uváděny a zda počítají s nadměrkem! Až poté můžete začít měřit a objednávat zboží.

Tabulka velikostí dámských bot

EU velikosti botUS velikosti botUK velikosti botDélka mm
3542220-225
3653226-232
3764233-239
3875240-245
3986246-252
4097253-259
41108260-265
42119266-271

Tabulka velikostí pánských bot

EU velikost botUS velikost botUK velikost botDélka mm
396,56247-253
407,57254-259
418,57,5260-266
429,58267-273
4310,59274-279
4411,510280-286
451211287-292
461312293-299

Výběr správné velikosti rukavic (kožené, sportovní i zimní)

K určení správné velikosti rukavic budete potřebovat opět krejčovský metr. Hledanou velikost v centimetrech zjistíte změřením obvodu ruky, a to kolem vyklenutých kloubů zakreslených na obrázku. Ruku při měření sevřete v pěst.  

Číslování je uváděno v centimetrech anebo ve francouzských coulech s hodnotou 27,07 cm. Takovou metriku používá například k určení velikosti rukavic německý obchodní řetězec Lidl. 

Tabulka velikostí rukavic

Tabulka rukavic dámských velikostí

VelikostObvod (cm)Obvod (palce)
XXS166
XS186,5
S197
M207,5
L228
XL238,5

Tabulka rukavic pánských velikostí

VelikostObvod (cm)Obvod (palce)
XS207,5
S228
M249
L2710
XL3011
XXL3011

Jak správně změřit svoji velikost?

Předtím než budete moci své míry porovnat s tabulkou velikostí, je třeba se správně změřit. Postupujte podel návodů a obrázků níže.

Tip: Měřte se pouze ve spodním prádle dostanete tak přesnější výsledky a oblečení podle naměřených měr vámlépe padne.

Tip: Při měření poproste o asistenci další osobu, dostanete tak přesnější výsledky a navíc vše zvládnete rychleji.

Horní obvod – nebo také obvod přes prsa se měří v nejširším místě prsou a metr je vedený v mírném horním sklonu přes záda.

Obvod hrudníku – obvod hrudníku se měří těsně pod prsy a při výdechu, když máte menší objem plic, metr obepíná celý hrudní koš.

Obvod pasu – měření je prováděno v polovině mezi posledním žebrem a začátkem kyčelní kosti. Při měření je důležité nezatahovat břicho, obvykle je obvod pasu nejužším místem.

Obvod boků – obvod boků by se měl měřit přes nejširší místo vyšich híždí a přes kyčelní kosti.

Obod krku – obvod krku měříme těsným obtočením metru kolem krku v jeho dolní části.

Šířka ramen – hodnota šířky ramen vypovídá o délce mezi začátekm krční a koncem hrudní páteře až ke konci ramen. Měření provádíme přes záda.

Délka rukávu – měření provádíme z vrcholu vnější strany paže až k zápěstí.

Obvod paže – obvod paže měříme přes nejširší místo.