Fyzická aktivita v těhotenství – pravidla pro zdravé dítě i mámu

Autor: modniblog.cz

Cvičení, kondice, večeře v restauracích, výlety, dovolené. Pokud vaše těhotenství probíhá bez komplikací nic není nemožné. Ovšem musíte sledovat své tělo a poslouchat rady lékařů. O tom, že těhotenství není nemoc,…

Jak na pohyb během těhotenství?

Cvičení, kondice, večeře v restauracích, výlety, dovolené. Pokud vaše těhotenství probíhá bez komplikací nic není nemožné. Ovšem musíte sledovat své tělo a poslouchat rady lékařů.

O tom, že těhotenství není nemoc, se píše neustále. Ale je pravda, že jiný stav, je jiný stav. A proto je potřeba dodržovat pravidla, i když se cítíte, že zvládnete Mount Everest.

Jídlo a tekutiny

Máte jídelníček pod kontrolou, ale hormony vás stejně rozhodí. Mění se chutě, velikost porcí, četnost jedení, nevolnosti, přejídání. Prostě zmatek. Pravidlo zní: Nejíst rozhodně za dva, poslouchat tělo a snažit se jíst zdravě. Za vás oba. Potřebujete víc bílkovin, vápníku, kyseliny listové. Přírůstek váhy by se měl odvíjet od výchozí hmotnosti před otěhotněním, u běžné váhy je asi 10,12 kilo, u extrémně štíhlých žen není problém 20kilový nárůst váhy, a naopak u žen s nadváhou by neměl překročit 8 kilogramů. Vždy se raďte s gynekologem, který při preventivních prohlídkách měl přírůstky váhy sledovat. Takzvané těhotenské chutě mohou znamenat, že tělu něco chybí. Není výjimkou, že vegetariánky se vrátí dočasně k masu. Složení jídelníčku by mělo být vyvážené, především plné ovoce, zeleniny (pomáhá s vyprazdňováním), vlákniny. V těhotenství hraje velmi důležitou roli dostatek bílkovin a železa.
Hodně záleží na bezpečné úpravě a skladování potravin. Nekonzumujte maso uvařené do polosyrova, žádné tatarské bifteky. Zeleninu a ovoce vždy důkladně omyjte, nepijte nepasterizované mléko, fresh džusy (kromě těch doma vyrobených 😊), ani jídla jako tuňákový salát, majonézu, sýry s ušlechtilou plísní. Můžete do organismu snadno zanést bakterie, parazity a plísně.
Myslete na to, že v těhotenství potřebujete víc tekutin, voda vám pomůže se zácpou, otoky, hemoroidy a obtížemi s močovými cestami. Pijte čistou vodu, bylinkové čaje, vyhněte se energetickým nápojům, kolovým drinkům i většímu počtu káv. 

Proč železo

Dodává matce i dítěti kyslík. Transportuje ho z plic do krve a dalších orgánů, především mozku. Žena v průběhu gravidity potřebuje asi o 1000 gramů železa víc než jindy a jeho nedostatek by jí mohl způsobit chudokrevnost (anemii), což může vést k infekcím, horšímu hojení porodníchzranění a dalším komplikacím.

Kde železo najít

Železo můžeme najít v játrech, červeném mase, rybách, luštěninách, hořké čokoládě, dýňových semínkách, kešu ořeších, tofu, listovém špenátu či sušeném ovoci.

Pohyb a jeho jasné plusy

Když se věnujete dlouhodobě nějakému druhu sportu, poraďte se se svým gynekologem, zda můžete pokračovat. Pro občasné sportovkyně máme dobré zprávy: Dvě a půl hodiny týdně fyzické aktivity vám zlepší správnou funkci srdce, vývoj kostí i psychiku. Pravidelné posilování organismu zlehčí průběh porodu – pomůže k rychlejšímu průběhu, menším komplikacím a bolestem. Ženy sportovkyně se rychleji vrátí do formy. Pravidelné cvičení zlepšuje těhotným spánek, snižuje rozvoj eklampsie, preeklampsie i rozvoje těhotenské cukrovky.
Pohyb, který rozhodně prospěje budoucí mamince i miminku je: pravidelná chůze, plavání, tanec, pilates, jóga. Určitě se vyvarujte kontaktních sportů, gymnastiky, lyžování, jízdy na koni, všech aktivit se skoky, dopady a kontakty.

Cvičte s miminkem společně

Začněte pomalým rozcvičením, a konečným relaxem. Dávejte si přestávky, v prvním trimestru pamatujte na riziko cvičení na zádech. V této poloze se mohou stahovat cévy a dítě by zůstalo bez kyslíku. Vždycky se pohybujte plynule, bez záškubů a trhavých pohybů, hlídejte si rovnováhu, budete ji potřebovat, až bříško naroste do maxima. Hlídejte si pitný režim, nesportujte při vysokých teplotách a extrémní vlhkosti a ve vysokých nadmořských výškách. POZOR na jakékoliv komplikace: bolest hlavy, závratě, otoky, křeče v lýtkách, rozostřené vidění, krvácení, výtoky, kontrakce – okamžitě si sedněte na zem a volejte lékaře. Ten zjistí díky ultrazvukovému a dalším vyšetřením, jak se miminku daří.

Ultrazvuk dá jistotu

Všechny zásadní pokroky, růst, vývoj, pohyby, ale i případné obtíže miminka, ukáže ultrazvukové vyšetření. Zcela bezpečný medicínský působ, jak sledovat vývoj plodu v děloze a umožnit kontakt s miminkem budoucím rodičům. Už od 6. týdne těhotenství zaznamená tlukot srdce, určí, kolik plodů se v děloze vyvíjí.  Nástroj, který se využívá velmi často a hned na začátku gravidity, potvrdí vaše radostné očekávání. První velký screening následuje mezi 12. a 14. týdnem těhotenství. Ten určí přesné stáří plodu, termín porodu a vyloučí vývojové vady dítěte. Mezi 18.–22. týdnem těhotenství se zjišťuje uložení placenty, množství plodové vody a prospívání miminka. V poslední třetině gravidity (30.–32. týden) se lékař při ultrazvuku zaměřuje především na růst miminka, stav placenty a množství plodové vody.