Vypadávání vlasů

Autor: Módní Blog

Vlasy jsou důležitým prvkem krásy každého z nás, jsou první a poslední věcí, které se věnujeme, čeká-li nás nějaká důležitá událost nebo setkání. Věnujeme jim každodenní péči, přesto mnoho z…

Vlasy jsou důležitým prvkem krásy každého z nás, jsou první a poslední věcí, které se věnujeme, čeká-li nás nějaká důležitá událost nebo setkání. Věnujeme jim každodenní péči, přesto mnoho z nás trápí nadměrné vypadávání vlasů. Čím je to zapříčiněné a jak je tomu možné zabránit?

Ztráta vlasů trápí až polovinu populace, zhruba 60% mužů a 30% žen. Údaje o tom, kolik může zdravému člověku vypadnout vlasů, se různí, ale nejčastěji se uvádí okolo 100 vlasů za den, po umytí to může být až 300. Pojem vypadávání není v tomhle případě úplně přesný, protože v podstatě jde o jakousi výměnu starého vlasu za nový. Pokud bychom zaznamenali vyšší počet padajících vlasů, zpozorovali na pokožce holá místa nebo během krátké doby výrazné zhoršení kvality vlasů, měli bychom zpozornět. Nejčastěji za vypadávání vlasů mohou naše geny a hormony, ale příčina může být jakákoliv. Může to být způsobené věkem, stresem, nemocí, ale především si musíme uvědomit, že vlasy jsou zrcadlem našeho životního stylu. Odrazí se v nich kolikrát i to, co ani my sami netušíme.

Muži & ženy, komu vypadají vlasy dříve

Příčiny i důsledky vypadávání vlasů jsou u mužů a žen velmi rozdílné. Příčinou mužské plešatosti jsou ve většině případů geny nebo zvýšená hladina testosteronu v pokožce. Ale jsou případy, kdy k vypadávání vlasů dochází v nízkém věku a byla vyloučena genetická predispozice. Pak je vhodné navštívit lékaře, jelikož může jít např. o kožní nemoc nebo jsme dlouhodobě ve stresu. U mužů bohužel často dochází k nevratnému vypadávání vlasů.

U žen je ztráta vlasů nejčastěji zapříčiněna hormonálními změnami např. v období těhotenství nebo menopauzy. Ale dejme si ruku na srdce, ženské vlasy jsou i daleko více namáhány. A to jak chemicky (barvení, agresivní šampony, gely), tak i mechanicky (nejen žehlení, kulmování, ale nebezpečné je třeba i časté nošení vlasů stažených do culíku).

Nevěšte vlasatou hlavu!

Možnosti ovlivnění ztráty vlasů a její případné léčby jsou závislé především na příčině vzniku. Prvním krokem by měla být úprava životosprávy, především jídelníčku, do kterého zařadíme hodně zeleniny a ovoce, luštěniny, bílé maso a ryby. Jelikož příčinou může být oslabená imunita, nevhodná dieta nebo ztráta potřebných vitamínů, jsou vhodné vitaminové doplňky stravy, především vitaminy skupiny B, kolagen, železo apod. Doporučují se detoxikační bylinné čaje např. z kopřivy, máty nebo šalvěje.

Zapomeňte na agresivní kosmetiku! Ta by měla být na přírodní bázi, vhodná jsou také vlasová tonika, která jsou k dostání v lékárnách a mají antibakteriální a dezinfekční účinky.

Pokud nezaznamenáme zlepšení, nejlepším řešením bude navštívit dermatologa, který nám odborně poradí a pomůže.