Taky se občas ztrácíte mezi těmi všemi materiály, které současný trh nabízí? Tak právě pro vás máme praktickou příručku, která vám přiblíží vlastnosti jednotlivých materiálů, jejich nevýhody, k čemu slouží nebo například i to, jak o konkrétní materiál pečovat. To je náš průvodce materiály. V našich předchozích průvodcích jste se již mohli dozvědět všechno potřebné o elastanu, bavlně, nylonu i vlně a dnes se zaměříme na polyester.
Polyester byl poprvé použit již během 1. světové války jako impregnační materiál. Dnes patří mezi nejvíce používané materiály. Jaké jsou jeho vlastnosti a proč je tak využívaný?
Vše o polyesteru
Jaké jsou vlastnosti polyesteru, nebo proč je polyester příměsí většiny textilií? To si můžete přečíst v následujících řádcích.
Co je to polyester?
Polyester je syntetické vlákno. Vyrábí se z různých látek, nejčastěji z takzvaného PET (polyetylentereftalát). Konkrétně polyesterová vlákna vznikají tak, že se hmota v tekutém stavu protlačí tryskou, čímž vznikne vlákno. Samotné polyesterové vlákno se používá minimálně. Daleko častěji je využíváno jako příměs, jelikož kombinace polyesteru s jinými látkami má mnohem lepší vlastnosti než materiál samostatný. Směs polyesteru s dalšími vlákny získává žádané a ceněné vlastnosti pro oblečení – drží tvar, nemačká se a rychle schne.
Vlastnosti polyesteru
Polyesterová vlákna mají nízkou navlhavost, a naopak dobrou schopnost odvádět vlhkost. Textilie s příměsí polyesteru poměrně rychle schnou. Obzvláště ženy jistě ocení fakt, že polyester vyniká nízkou mačkavostí. Samotná polyesterová vlákna jsou vysoce lesklá a výsledné textilii dodávají hedvábný vzhled.
Co se z polyesteru vyrábí?
Polyesterová vlákna se používají především v kombinaci s jinými materiály. Například kombinací polyesterových vláken s elastanovými vlákny vzniká hedvábně lesklý a pružný materiál.
Polyester se vyrábí hned v několika modifikacích, díky kterým je možné ho využívat k nejrůznějším účelům – od spodního prádla, přes ochranné pracovní oděvy, sportovní oděvy, až po domácí textilie. Zkrátka využití polyesteru je opravdu velmi široké.
Práce s polyesterem
Textilie z polyesteru je třeba prát na nízké teploty (do 30 °C). A to nejlépe naruby, aby se na oblečení nevytvářely žmolky. Pokud je třeba textilii vyžehlit, je lepší tak učinit přes mokrou utěrku. Obecně se však prádlo s polyesterem nedoporučuje zbytečně žehlit, bělit, sušit v bubnové sušičce ani chemicky čistit.
Nevýhody polyesteru
Polyesterová vlákna jsou špatně barvitelná a nelze je barvit běžně dostupnými barvami. K jejich barvení se používají speciálně vyvinuté metody sublimačního tisku, které umožňují uzavřít barvu přímo ve struktuře samotného vlákna. Tato metoda zajišťuje skvělou stálost barev.